Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celtic

14. 6. 2007
ObrazekCeltic už po dlouhá léta společně se svým velikým rivalem  glasgowským Rangers dominuje skotskému fotbalu. Před příchodem manažera Jocka Steina v roce 1965 se však Celtic trápil a nedokázal vyhrát titul po dlouhých 11 let.

Stein začal hned dělat změnu a první bylo to, že postavil skutečně domácí mužstvo, kde hráli hráči jen s okolí Glasgowa. Tým byl mladý a hrál rychlý, aktivní fotbal. Typickými představiteli této hry byli: Jimmy Johnstone, Tommy Gemmell, McNeill a další.

Sopka se jménem Celtic se probubila v roce 1966. Devětkrát po sobě vyhrál titul pro mistra skotské ligy a pětkrát vyhrál i skotský pohár.

Když se v roce 1967 zúčastnil Evropského poháru, každý předpkládal, že podlehne silnému Internazionale, týmu který z předchozích třech pohárů vyhrál dva. Celtic se však zpamatoval i po rychlé, inkasované brance a porazil italský velkoklub 2:1. Stal se tak prvním britským klubem, který dokázal získat nejvyšší klubovou, fotbalovou cenu v evropském fotbalu.

Svůj obrovský úspěch však již nedokázali nikdy obhájit. A to ani když se v roce 1970 dostali opět do finále evropského poháru. Tentokrát je totiž porazil nizozemský klub Feyenoord 2:1. A o 33 let později se mu to nepodařilo ani v poháru UEFA, pod vedením věhlasného manažera Martina O'Neilla, kde prohrál s Portem 2:3. 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář