Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nikdo neví, kde se hrál poprvé předchůdce novodobého fotbalu. Staří Řekové hráli týmovou hru s míčem, známou jako episkyros.

Zatímco Římané hráli harpastum.

V Číně se zase před 2000 lety hrála kolektivní hra jménem tsu chu, kdy se hráči snažili dopravit míč z vycpané kůže mezi bambusové tyče.

Ve středověké Evropě se pro změnu hrál fotbal zcela bez pravidel a účastnili se ho celé davy nadšenců.

V Itálie se z davové hry vyvinula hra církevních hodnostářů, kdy v každém týmu bylo 27 hráčů a gólu bylo dosaženo kopnutím nebo hozením míče přes určité místo na okraji hřiště.

Fotbal se pořádně zdokonalil až na univerzitách v Británii, kde každá škola měla svá pravidla. Postupem času se však sjednotily.

V roce 1872 se odehrálo první mezinárodní utkání mezi Skotskem a Anglií. A v roce 1888 byla v Anglii založena první fotbalová liga.

Na konci 19. století se fotbal začal šířit do všech koutů světa a dnes je to jedna z nejpopulárnějších kolektivních her.

Míče se postupem času měnily a ještě pořád mění. Každé mistrovství světa se hraje s novým míčem. Z míče z vycpané kůže se vyvinul užasný míč, který již nenabírá váhu tím že nacucne vodu z trávníku.

Fotbal jde kupředu a jeho ceny taky. Stačí se podívat na přestupy: V roce 1905 přestoupil hráč Alf Common ze Sunderlandu do Middlesboroughu za tehdy rekordní částku 1000 GBP. A v roce 2001 Přestoupil Zidane s Juventusu do Realu Madrid za 45, 62 milionů GBP.

Tohle však již brzy bude taky jen historií, nad kterou se jen mlčky zastavíme ...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fakt dobry

(Mara, 2. 12. 2007 19:11)

jo jo,dobra stranka

...

(kz55, 27. 10. 2007 21:13)

super stranka.... www.extreme55.estranky.cz
P.S. mas dobry blogik

hezký

(Andík, 7. 3. 2007 18:56)

Je fakt zajímavý sledovat jak se ten náš fotbálek postupně vyvíjel a vyvíjel...