Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gianlugi Buffon

26. 4. 2007

ObrazekGianlugi Buffon se narodil v malém italském městečku Carrara 28. ledna 1978. Jeho rodina byla velice sportovně založena, matka diskařka, otec vynikal ve vrhu koulí.

Gianlugi však nešel ve stopách otce ani matky. Atletika ho moc nelákala. Spíš už od malička
táhl k fotbalu. V jeho rozhodování mu pomohlo i to, že jeho strýc byl také vynikajícím brankářem, který hrával i za reprezentaci Itálie (v 50 a 60 letech).

Gianlugi však nezačínal na postu brankáře.Chtěl hrát spíše záložníka, ale nakonec zjistil, že mu to jde mnohem lépe v bráně. Již asi v 11 letech se nechal zapsat do fotbalové školy A.C. Parma. V roce 1991 byl nominován do reprezentace do 16 let, pořádně si ale zachytal až v roce 1993, kdy chytal na mistroství Evropy do 16 let. Ve finále však Itálie nestačila na Polsko a musela se spokojit se stříbrem. To byl jeho první, větší úspěch.

V 17 letech začal hrát sérii A. A jak jinak než za Parmu, která si dorostence vytáhla za své školy. Svojí premiéru si odbyl proti Milánu, kde vychytal svému týmu důležitý bod a byl dokonce vyhlášen hvězdou zápasu. Už v 19 letech byl nominován do reprezentačního A týmu. A to i přes velikou konkurenci, kterou tehdy měl.
Svůj reprezentační debut odehrál 29. října 1997 ve velice důležitém barážovém utkání o postup na mistroství světa. Itálie tehdy hrála proti silnému Rusku. Zápas skončil remízou a odvetu Itálie vyhrála. Itálii se pak ale vrátila bránkářská jednička Pagliuca, který byl předtím zraněný a Buffon už si na mistroství nezachytal.
Dařilo se mu ale v barvách Parmy, kde podával perfektní výkony a hlavně jeho velkou zásluhou vyhrála Parma Domácí pohár, UEFU a o rok později i Superpohár itálie.
Jeho skvělých výkonů si všiml i nový trenér italské reprezentace, bývalý vynikající golman Dino Zoff a svěřil Buffonovi pozici prvního brankáře týmu. Dostal tehdy přednost i před slavným golmanem Toldem. Bohužel těsně před EUREM 2000 si v přátelském zápase zlomil prst a tak se musel s mistrostvím rozloučit.
I přesto, že na mistroství nenastoupil, hrnuli se k němu nabídky z velkoklubů. Buffon však všechny odmítl a zůstal v parmě ještě rok.  
Pak mu však začala být Parma malá, a tak přestoupil do Juventusu Turín.
Ze začátku se mu v Juventusu příliš nedařilo. Ačkoliv mu trenér pořád důvěřoval v pozici jedničky, dělal Buffon spousty chyb. Jeho výkon se však každým dnem zlepšoval
a dnes je z něj asi vůbec nejlepší golman světa. Jeho perfektní reflexi a schopnosti chytnout i tzv. nechytatelné střely z něj dělají skvělého golmana, který má v reprezentaci i v Juventusu pevné místo brankářské jedničky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

web fotbal stránky plné fotbalu

(radek zázvorka, 14. 11. 2008 15:17)

co pak mate?

(focus, 16. 3. 2008 10:35)

co pak máte všichni stim čechem lepší je buffon. jenom protože je čech z česka tak mu všichni fandíte! kdybyste byly italové fandili byste buffonovi!

Lepsi

(Focus, 12. 1. 2008 15:18)

Je lepsi nez petr Čech!!

Vlastenec

(Lapi, 19. 6. 2007 14:05)

Každý z dvojice Čech Buffon má jiné vlastnosti, myslím tím fotbalové. Mylsím si, že Buffon není lepší než Čech. Jde také o to, že se o něm vůbec nemluví, o Buffonovi. Juventus je respektive byl pro fanoušky letos zapomenutým tématem...

souhlas

(Tlapy, 8. 5. 2007 20:53)

Já musím souhlasit. Jsem hrdý na Petra Čecha, protože toho dost dokázal a je to Čech, ale Buffon je podle mě lepším golmanem. Viděl jsem jak vytáhnu šance, které snad ani vytáhnout nešly. Pro mě je to taky nejlepší golman.

NEJLEPSI GOLMAN SVETA

(Bakinho 22, 7. 5. 2007 19:55)

pro me je a vzdycky bude nejlepsi golman planety. nikdo na nej nema a kdo rika ze nejlepsi je Petr Cech tak BUFFONA v zivote nevidel chytat !!!!!! je to frajer