Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grégory Coupet

26. 3. 2007

ObrazekUrčitě si ještě vzpomínáte na finálový zápas MS 2006 v Berlíně. Itálie tam získala titul mistra světa, v pořadí už čtvrtý. Určitě si také pamatujete na Zidanovu hlavičku, ale o té tu psát nebudu, o tom už se napsalo dost a dost. V tom zápase chytal za Francii jistý brankář a opravdu “exceloval“. Vyrovnávací Matteraziho branka padla na jeho vrub a poté, co zápas dospěl do penaltového rozuzlení, nechytil ani jednu penaltu, a jelikož Italové pokaždé trefili prostor mezi třemi tyčemy, mohli slavit. Ten jistý brankář se jmenuje Fabien Barthez, a troufám si tvrdit, že byl jedničkou jen za slavnější jméno. A také si troufám říci, že pan Raymond Domenech už před šampionátem, tou svou unáhlenou a naprosto nelogickou volbou, rozhodl o osudu finále. Opravdu je naprosto nepochopitelné, že dostal přednost chybující Barthez před sebejistou skálou jménem Grégory Coupet. A tak si o tomto brankáři, chytajícím za Olympique Lyon, něco řekněme.

Začátky pod vedením otce

Dnes už je tento francouzský gólman velmi známý i u nás a ve Francii byste jen velice obtížně hledali oblíbenějšího fotbalistu, jestli někdo takový vůbec je. Coupet se narodil 31. 12. 1972 v Le-Puy-en-Velay. S fotbalem začínal v sedmi letech pod dohledem svého otce Pierra, který zamlada chytával ve 2. francouzské lize. V  osmnácti letech přestoupil Grégory do tehdy slavného St. Etienne a vydržel tam sedm let. Nejprve se musel propracovat do pozice jedničky týmu, ale poté v brance zářil.

Životní přestup

Jenže St. Etienne spadlo do Ligue 2  a tak si ho v lednu 1997 vyhlédl klub, kterému měla patřit budoucnost, nám dobře známý Lyon. Ovšem nebyl to zrovna miláček davů, když dorazil na Stade Gerland jako nástupce Pascala Olmety. Toho fanoušci zbožňovali, jenže Coupet přestoupil se St. Etienne, úhlavního rivala Lyonských lvů. Nejlepší způsob, jak si naklonit fanoušky na svou stranu, byl podávat skvělé a vyrovnané výkony a Grégorymu se to bezpečně povedlo už v první půlsezóně, kdy Lyon skončil na sedmém místě a poté vyhrál letní Intertoto Cup. Lyon se stále zlepšoval, o rok později to bylo šesté místo a za další rok už byl třetí, což mu zajistilo historicky první účast klubu v prestižní Lize mistrů.

Nadvláda nad Francií

V sezóně 2001-02 patřil Coupet k největším oporám mužstva, které poprvé v historii vyhrálo pro klub titul francouzského mistra. A se nespokojilo s jedním a tak od té doby vládne Lyon ve Francii pevnou rukou  a Ligue 1 od té doby nepoznala jiného vítěze, než je Lyon. V sezóně 2005-06, samozřejmě s Grégorym v brance, získal OL už pátý titul v řadě, což se nikomu ve Francii ještě nepovedlo. Dosud drželi rekord čtyř vítězství za sebou Marseille a Coupetův předchozí klub Saint-Etienne. A letos mají našlápnuto k šestému titulu v řadě, což se nepovedlo dokonce nikomu na světě.

V roce 2001 měl o Coupeta zájem londýnský Arsenal, ale tehdy z přestupu sešlo a od té doby nebyl zájem skoro žádný, a když nějaký byl, tak Grégory jasně řekl, že setrvá v Lyonu. Dnes je Coupetovi 34 let a zřejmě ukončí v Olympiqueu svou bohatou kariéru. Když už se po Barthezově odchodu do důchodu stal jedničku “Les Blues“, tak to zřejmě bude buď po Euru 2008 ve Švýcarsku a Rakousku, nebo po MS 2010 v Jížní Africe. A i když se Barthez vrátil k fotbalu v dresu Nantes, tak v současnosti má Coupet reprezentační post jedničky jistý. Ovšem Grégorymu se zřejmě nebude jen tak chtít do penze, přeci jenom každoroční oslavy  titulu ve východofrancouzském městě průmyslu jsou stále lákavé.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

GREGORY COUPET

(Bakinho 22, 7. 5. 2007 19:58)

myslim si francouzi udelali velkou chybu ze coupeta nepustily do brany na MS 2006 i presto ze se probojovali az do finale....je to velky prislib pro francouzskou reprezentaci !!!!!!!!