Jdi na obsah Jdi na menu
 


Saviola

9. 5. 2007

ObrazekJavier Pedro Saviola, malý fotbalista, který dělá velké věci. To se o něm ve světě říká a kdo ho někdy viděl hrát tak musí jen souhlasit.
Saviola začínal s fotbalem v Argentině, konkrétně v River Plate. Kde hrál již od svých osmi let. Tam se Saviola přiučil pořádně fotbalu a když odehrál svůj první zápas v roce 1998 proti Gimnasii Jujuy, už mnozí fotbaloví příznivci tušili, že za velkou louží dlouho nezůstane.

A také nezůstal. Brzy si ho přivedla do svého kádru Barcelona. A to za tehdy obrovskou sumu, která je až do této doby největší částkou, kterou River Plate, kdy za přestup získala. A aby ne, o Saviolu mělo zájem hned několik evropských velkoklubů.
Mimo jiné to byl veliký konkurent Barcelony Real Madrid, ale i Inter Milán, Juventus a Lazio.

Saviola to zpočátku v Barceloně neměl vůbec lehké. Jeho malá postava mu to moc neusnadňovala a bylo mnohdy velmi těžké prosadit se přes mnohem větší, silnější obránce. Saviola se ale i přes tuto značnou překážku dostal. A ve španělské lize doslova řádil. Nastřílel 17 branek a ačkoliv Barcelona nevyhrála ani Ligu Mistrů ani Domácí ligu či pohár, byl Saviola oceněn trofejí pro nejlepšího jihoamerického fotbalistu španělské ligy. A to ve španělské lize hraje řada dobrých Brazilců, stejně jako Argentinců. Saviola byl prostě veliký talent.

Bohužel ani fotbalovým talentům se neštěstí nevyhybá. Saviolovi zemřel jeho otec a to bylo pro něj obrovskou ranou. A bylo to znát i na jeho hře. Už to nebyl ten Saviola, který řádil na hřišti. Navíc se do klubu vrátil van Gaal a s jeho příchodem Saviola úplně ztratil svojí pozici v základní jedenácce. Za tuto sezónu dal pouhé dvě branky. Další sezónu však Barcelona opět změnila trenéra a Saviola se vrátil na trávník.

A bylo ho hned vidět. Za sezónu nastřílel 16 gólů a jako by se vrátil do svých dřívějších kolejí. Další sezónu odehrál Saviola opět pod jiným trenérem. Pod Frankem Rijkaardem. Ale i pod ním se mu dost dařilo. Nastřílel čtrnáct branek v lize a několik jich i přidal v Lize Mistrů.

Ale Barcelona se pod Frankem Rijkaardem začala měnit. Přišel Larsson a Eto'o a na Saviolu najednou v základní sestavě nezbylo místo. Šel proto na hostování do Monaka, tehdejšího finalsity Ligy Mistrů. V jeho barvách nastřílel celkem ve všech soutěžích 17 gólů a po sezóně se opět vrátil do Barcelony, kde o něj však zase nestáli.
Tak šel na další hostování, tentokrát v Seville. Tam nastřílel 15 branek a se svými spoluhráči dokázal vyhrát pohár UEFA.

Saviola se po hostování vrátil do Barcelony a čekal na své šance z lavičky. Moc jich nebylo, ale občas se na trávník dostal. A V Barceloně zůstal až do teď, ačkoliv se o jeho přízeň úcházel třeba Juventus. Saviola dál sedí na lavičce a čeká na svojí šanci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nejlepší

(Ondřej Nohel, 16. 11. 2007 19:59)

jsi super