Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rinus Michels

26. 4. 2007

ObrazekMichels ve své aktivní fotbalové kariéře hrával na pozici středního útočníka a v 50. letech se mu podařilo vyhrát pro Nizozemsko pět cen.

Poté se začal věnovat trénování. Je to kouč, který je známý svým častým užíváním "totálního fotbalu". V jednom rozhovoru se vyjádřil k tomuto způsobu hry : " Totální fotbal byl výsledkem mého hledání cesty k přehrávání dobře organizovaných obran. K tomu bylo zapotřebí překvapivých řešení v přípravné a útočné fázi a proto jsem od hráčů vyžadoval neustálé změny, jak v jednotlivých řadách, tak mezi těmito řadami. Všichni hráči se směli zapojovat do přípravné a útočné fáze za předpokladu, že stále měli na zřeteli zabezpečení defenzivních povinností, což v rámci týmové taktiky kladlo vysoké nároky na jednotlivce."

Tento styl hry znamenal převratné změny v Ajaxu i v nizozemském národním týmu. V polovině 60. let umožnil jako kouč Ajaxu sedmnáctiletému Johanu Cruyffovi jeho debut. V pozdější době Michels vedl Cruyffa ve španělské Barceloně a v týmu Nizozemska. To slavilo úspěchy v roce 1974, když bylo druhé na Světovém poháru. Poté se Rinus v roce 1975 vrátil zpět do Ajaxu a o dalších pět let později putoval do německého týmu Koln.

V roce 1984 trénoval opět reprezentaci a o 4 roky později s nizozemským týmem vyhrál Evropský šampionát. První velkou slavnou trofej pro tuto zemi. Michelsových úspěchů a jeho nezměrného talentu si všimla fotbalová organizace FIFA a v 1989 byl právě touto organizací jmenován koučem století. Všichni, kdo se o fotbal trošku zajímají jistě uznají, že toto jmenování bylo jistě zasloužené.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář