Jdi na obsah Jdi na menu
 


Valery Lobanovsky

26. 4. 2007

ObrazekBývalý hráč klubů Dynamo Kyjev, Černomorec Odesa a Šachtor Doneck. Hrál na postu záložníka, resp. útočníka a byl velice úspěšný ve hře hlavou.

Za reprezentaci hrál dvakrát a v roce 1964 se účastnil i olympijských her. Po ukončení aktivní sportovní činnosti se pustil na trenérskou dráhu a udělal dobře. Pro fotbal měl opravdový cit, pohlížel na něj úplně jinak než všichni ostatní.

Výkon týmů a hráčů dokázal skvěle zanalyzovat. Jeho způsob vedení byl sice velice striktní, zato ale dával šanci tvůrčím hráčům. Poskytl jim příležitosti ještě více zlepšit svůj talent.

 Po čtyřletém koučování v týmu Dnipro Dnopropetrovsk se s tímto klubem rozloučil a přivítal se s novým - Dynamem Kyjev. Tento tým se určitě s obrovskou zásluhou Lovanovskyho propracoval na velice kvalitní úroveň a v letech 1974 až 1981 vyhrál hned pět titulů sovětské ligy. V roce 1975 a 1986 získal Evropský pohár vítězů poháru.

Sovětský svaz vedl třikrát a v roce 1988 se mu podařilo dovést jej až do finále Evropského šampionátu. Tady jeho úspěšné působení skončilo, byl poražen nizozemskými hráči týmu Rinuse Michelse. Určitou dobu si nadaný trenér Valery pobyl i ve Spojených arabských emirátech a v Kuvajtu. Ale zůstal věrný klubu Dynamo, do kterého se v roce 1996 vrátil.

A špatně tedy rozhodně neudělal. Vyhrál s ním hned pět titulů ukrajinské ligy v řadě za sebou a to v letech 1997-2001. A podařilo se mu tento klub v roce 1999 dovést až do finále Ligy mistrů. Není tomu tak dávno, co nás tento skvělý trenér opustil. Ale jistě nikdo z celého fotbalového světa na něj a na jeho úspěchy nezapomene.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář