Jdi na obsah Jdi na menu
 


České skály bodují

26. 3. 2007

Česká brankářská škola je proslavena ve fotbalové Evropě tím, že dokáže produkovat vynikající brankáře. Příkladů je mnoho a mnoho. Z historie či blízké minulosti známe několik českých brankářů, kteří patřili mezi evropskou špici. Jistě si všichni vzpomenete na fantastické výkony legendárního slávisty Františka Pláničky, který byl ve své době považován spolu se španělským brankářem Zamorou považován za nejlepšího brankáře na světě. Dalším skvělým brankářem byl například Ivo Viktor, který zářil zejména v dresu Dukly Praha. Z dob nedávno minulých si jistě každý vzpomene na Petra Koubu, Ladislava Maiera či Pavla Srníčka. Dalšími skvělými českými brankáři jsou bezesporu dva ještě v naší lize působící brankáři – Jaromír Blažek, Martin Vaniak, Tomáš Poštulka či Antonín Kinský, který však působí v ruské lize. Jenže i tyto brankářské víceméně legendy jsou naprosto zastíněné novou brankářskou generací, která v České republice vyrůstá respektive vyrostla.

Petr Veliký

Nikdo nepochybuje o tom, že Petr Čech je nejlepším brankářem, který kdy na českých trávnících vyrostl.  V nynější době je považován za jednoho z nejlepších brankářů světa. Abych řekl upřímně, dvojice brankářů Gianluigi Buffon a Petr Čech nemá nejen v Evropě, ale i na celém světě konkurenci, alespoň prozatím…

Petr Čech se stal i ve svém relativně mladém věku jakýmsi pojmem, který bývá velmi často tématem různých diskusí o brankářích. Jde většinou o témata spojená s českým fotbalem, ale občas se objeví i téma poněkud řekněme „ožehavější“. Tímto tématem je bohužel téma o větší ochraně brankářů. Tímto tématem se budu zaobírat v některém z dalších článků.

Tento vynikající brankář, u kterého bychom hledali jen těžko jakoukoliv malou slabinu, je nyní hráčem jednoho z nejlepších klubů v Evropě. Velmi zajímavá je skutečnost, že se Petr dokázal propracovat z jednoho z nejmenších dříve prvoligových klubů Evropy do jednoho z těch největších. Ano, jeho první ligovou destinací byly Blšany, kde poprvé v sedmnácti letech okusil vůni první ligy. Z Blšan putoval za 21 mil. Kč do Sparty, ve které předváděl fantastické výkony, které okořenil ziskem rekordu v neprůstřelnosti v naší nejvyšší soutěži. V dobách, kdy chytal Petr za Spartu se mu podařilo získat titul s jednadvacítkou na ME. Ze Sparty přestoupil do francouzského Rennes a později do londýnské Chelsea. Sám se přiznal v jednou z rozhovorů, které poskytl před několika lety časopisu Hattrick, že by ho anglická Premiere league velmi lákala. Na to, že je Petrovi „teprve“ pětadvacet let, má za sebou již mnoho nejen individuálních titulů. Kdybych měl vyjmenovat všechny úspěchy a ocenění Petra Čecha, musel bych zde strávit ještě několik tisíc let…

Ne, vážně! Petr má za sebou již mnoho úspěchů, ale kdybych měl vybrat jediný a ten největší, je jím úspěch nesportovní. Petr totiž dokázal, že má v sobě velkou sílu a dokázal se uzdravit po zranění, které mu přivodil v ČR již tak nenávidění útočník Readingu Steven Hunt. Ještě v dobách, kdy hrál Petr za Rennes vyšlo najevo, že je Petr plný touhy po vítězství. „Nikdy mě nenechá zvítězit, ani v pexesu!“ řekla s úsměvem jeho v době rozhovoru přítelkyně dnes již manželka jednou v rozhovoru. Petr však musel svoje největší vítězství vyhrát na nemocničním lůžku. Jeho největším vítězstvím je, že vůbec žije. Ještě něco osobního: kdo viděl předávání cen pro nejlepší sportovce roku 2006, musí mi dát jistě za pravdu, že vystoupení Petra Čecha bylo jedním z vrcholů večera. Abych se přiznal, když byl na pódiu, a promlouval díky lékařům a všem, kdo ho podporovali, brečel jsem „jako malej kluk“.

Petr je ale v pořádku. Věřím, že právě on a Tomáš Rosický s Milanem Barošem budou největšími tahouny české fotbalové reprezentace. Znovu chytá za Chelsea, vrací se zpět do reprezentace a těší se zdraví a pohodě, která mu byla tak blízká v dobách před „zákrokem“. Podle mého názoru je Petr Čech jednou z největších osobností českého sportu, avšak nejen po stránce sportovní…

Síla mistrů 

            Nadpis může být trochu zavádějící. Budeme se totiž bavit o dalším českém brankářském talentu, kterému nyní působí v anglickém Fulhamu. Tento hráč je stejně starý jako Petr Čech, také je mu pětadvacet let. Každý jistě poznal, že tématem několika příštích řádků bude Jan Laštůvka.

            Jan Laštůvka je rodákem z Karviné a do brány se postavil v patnácti letech. V osmnácti přišel do Baníku. Postupně se zlepšoval, až přišla sezóna, kdy se Baník pozvedl a získal ligový titul. V čele stály čtyři hlavní postavy Heinz, Pospěch, Látal a Honza Laštůvka. Bylo nadmíru jasné, že Honza odejde. Vybral si Šachtar Doněck, kde hned první sezónu získal titul. Jenže v letošním ligovém ročníku dostal příležitost ve Fulhamu, kam odešel na hotování.

            Je zajímavé, že ještě nedostal příležitost v reprezentaci. Karel Brückner ho ještě ani nenominoval do širšího kádru reprezentace. Je to škoda, že takto zahazujeme talentem, který se podle mě v tomto hráči respektive brankáři jistě skrývá. Pravdou je, že si Honza není ještě jistý při výbězích a nemá tak kvalitní brankářskou techniku. Vždyť po první sezóně za Šachtar se spekulovalo o tom, že má nabídky právě z některých anglických klubů, jmenovitě z Evertonu, Liverpoolu či dokonce Arsenalu a Manchesteru.

            Myslím si, že by brankáři, jako je Jan Laštůvka či Marek Čech, dostávat více příležitostí v přátelských zápasech. Mohlo by se nám to vyplatit…

Za kanál La Manche

            Několik řádků věnuji Marku Štechovi. Nová akvizice anglického West Hamu do tohoto klubu přestoupila z našeho největšího klubu. Že nevíte, o koho jde? Je to nová brankářská „krev“, která se předvedla hlavně na juniorském mistrovství Evropy. Tento velmi talentovaný brankář měl nabídky z mnoha velkých klubů, jako například Real Madrid, Manchester United či z Chelsea. Jenže on si nutno dodat chytře vybral jiný anglický klub, již zmiňovaný West Ham.

            Tento hráč, kterému je teprve šestnáct let hrál za dorost Sparty. Na juniorském ME se předvedl ve vynikající formě a dostal šanci přestoupit. Sám mladý brankář zvolil racionální řešení. Dostal se totiž do klubu, kde může vyrůst ve skvělého brankáře a navíc bude mít více možností prosadit se v prvním mužstvu. Tímto rozhodnutím prokázal svou sílu, která se zdá býti velká. Podle mého názoru může být právě tento mladík nástupcem Petra Čecha, pokud se žádný jiný brankář do té doby neobjeví.

Kolonizace Anglie

            Anglická liga se pomalu stává oblíbenou destinací českých brankářů. Již v ní působí čtyři, respektive tři brankáři. Všichni výše jmenovaní, čili Petr Čech, Jan Laštůvka a Radek Černý. Tím čtvrtým brankářem je již zmiňovaný talent Marek Štech. Asi žádný český fotbalový fanoušek by se nezlobil, kdyby se tato liga stala „dodavatelem“ našich špičkových brankářů do reprezentačního mužstva. Nezbývá nic víc, než doufat, že začne být konečně o naše skvělé brankáře zájem v celé Evropě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář