Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fanoušci - 2. část

10. 4. 2007

Fanoušci v zahraničí
Kde jsou nejlepší fanoušci na světě? Kde nejhlučnější? Jaké stadiony nejlepší? Tři otázky, ale je těžké na ně odpovědět. Není lehké fanoušky ohodnotit. V každé zemi jsou fanoušci jiní. V Anglii zpívají chorály, v německé lize vlají všude vlajky a například v Turecku hází po hráčích kameny a ostatní předměty denního použití… To například v ČR fanoušci na stadiony radši ani nechodí… Všechno je otázkou zvyku. Kde si fanoušci navykli chodit na stadion v dresech, chodí v dresech, kde si navykli na stadion chodit vyzbrojeni vlajkami, chodí s vlajkami, a kde si fanoušci navykli chodit na stadion nebo spíše na fotbal bavit se, tam se chodí bavit. Právě tam, kde se chodí na fotbal bavit, tam je ta nejlepší atmosféra. Je jen několik málo zemí, kde se právě takováto atmosféra dokáže vytvořit. V Evropě je jen několik zemí, kde lze takovou atmosféru vidět.

Nejlepší fanoušci
Pravděpodobně nejlepšími fanoušky v Evropě, možná však i na světě, jsou fanoušci, kteří chodí na fotbal na ostrově, kterému se říká Velká Británie. Abych řekl upřímně, kdybych měl možnost navštívit jakýkoliv jeden zápas na světě, vybral bych si zápas na některém ze skotských či anglických stadionů. Bohužel mi nezbývá nic jiného, než sledovat utkání těchto teamů v televizi. Bohužel je jisté, že v české nejvyšší soutěži nedosáhneme atmosféry, která by se alespoň vyrovnala atmosféře třetí maximálně druhé anglické či španělské nejvyšší soutěže. Když fotbalovému fanouškovi řeknete, co si vybaví, když mu řeknete dvě slova - „Anglický fotbal“, jistě narazí, mino jiné, právě na otázku fanoušků. Nezapomenutelná atmosféra, kde celé stadiony zpívají hymny svých klubů a kde se fanoušci nádherně baví fotbalem. V anglické lize by si nikdo nedovolil simulovat, protože by ho i „vlastní“ fanoušci, fotbalovou terminologií řečeno, „vypískali“. Nejlepší fanoušky má, podle mého názoru, londýnský Arsenal, Liverpool a Manchester společně se skotským Celtikem. Fanoušci těchto klubů dokáží vytvořit fantastickou atmosféru. Bohužel jsou fanoušci Arsenalu ochuzeni o tradici Highbury, ale nový stadion stojí také zato. Právě jsme narazili na problematiku stadionů ve VB. Krásnými stadiony je zejména anglická liga přeplněná! Asi těmi nehezčími jsou „oba“ stadiony Arsenalu, jak tedy Highbury tak i aréna Emirates stadium, stadion Manchesteru, Liverpoolu, Newcastlu a Chelsea. Některé tyto stadiony jsou ověnčené tradicí těchto klubů, která je velmi bohatá. Dalším krásným stadionem je například ten v Cardifu či stadion Celtiku Glasgow. Tolik krásných stadionů v Evropě nenalezneme.

Koho bych postavil na to pomyslné druhé místo? Fanoušky turecké, španělské, německé či francouzské? Je to velmi těžké rozhodnutí, ale na druhou pozici bych „nominoval“ fanoušky německé. Fanoušci v Německu jsou vyzbrojeni většinou vlajkami a dresy svých klubů. Na anglických stadionech bychom jen těžko hledali velké vlajky a transparenty, možná i proto, že jsou angličtí fanoušci poněkud konzervativní. V Německu najdeme hodně hezkých stadionů, které jsou především nově opravené po MS. Nejhezčím stadionem je, a to mi dá asi každý za pravdu, ten který stojí v Mnichově. Tento architektonický skvost a supermoderní stánek je jedním z nejhezčích stadionů na celém světě. Dalším krásným stadionem je například ten v Dortmundu, v Berlíně (Herty BSC) a Aufshalke Aréna. Krásné stadiony stojí i v Hamburku, Lipsku a Hannoveru.

Kdybych měl shrnout ostatní fanoušky a stadiony, musel bych jistě zmínit fanoušky španělské, francouzské, řecké, turecké, nizozemské a portugalské. V těchto zemích si podle mého fanoušci velmi užívají návštěvy stadionů. Překvapuje vás, že jsem nezahrnul do nejlepších fanoušků fanoušky například italské, „balkánské“ či české? Podle mě ani jedni nepatří mezi evropskou špici… Každý mi může samozřejmě namítat, ale o je věc názoru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Atmosfera

(Jakub Masek, 21. 6. 2011 1:47)

Promin,ale je asi opravdu videt ze si jeste na fotbale v Anglii nebyl.takze ja s tebou opravdu nesouhlasim,je to muj nazor,tak treba v anglii to s tema choralama taky neni tak zhavi,a podle me a co sem tak tady slysel,tak nej na ostrovech sou v Leedsu
Jinak Spanelsko dost dobry,
Italie super,Nemecko souhlas atd,a asi neznas Recky blazny a ty v Argentine,Mexiku a Brazilii