Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fanoušci v ČR - 3. část

23. 4. 2007

Bolestivá minulost
Když jsme se zaobírali fanoušky zahraničními, měli bychom se zabývat problematikou fanoušků českých. Musíme si přiznat, že naši fanoušci umí sice velmi dobře fandit, ale problémem je, že nechodí na fotbalové stánky ve větším počtu. Vzpomeňme na atmosféru, která byla v Brně, kde na stadion Lužánky chodili desetitisíce fanoušků. Když jsme u tohoto tématu: podle mého názoru je velká škoda, že tento stadion není zrekonstruován. V Brně se stalo tradicí chodit na tento stadion ve větším počtu. Byla tam tradice! - tyto slova si zapamatujte, jelikož bychom je mohli použít snad u každého stadionu. Na Letnou chodily i desetitisícové návštěvy. Na ty samé návštěvy byli zvyklí i například v Hradci Králové, již zmiňovaném Brně, Ostravě a v Praze. Když jsem se díval do tabulky průměrných návštěv v šedesátých a sedmdesátých letech, byl jsem překvapen. Návštěvy na stadionech se pohybovali průměrně okolo desetitisíc diváků na zápas. Ale pozor, návštěvy na stadionech se pohybovali nebo spíše přibližovali (a mnohdy i přesáhli) i padesátitisícové hranice. I pětatřicet tisíc lidí se zúčastňovalo zápasů v Praze i Ostravě. Je to velmi zajímavé srovnání, myslím tím samozřejmě srovnání návštěv na našich stadionech z dob dávno minulých a bolestivě přítomných.

Problémy naší ligy
Kde je ten zásadní rozdíl, kde je zlom? Kdy přestali mít fandové zájem o fotbal jako takový? Po rozdělení naší republiky je vidět nejen skok v oblasti politiky, ale také bohužel skok v návštěvnosti. Návštěvnost se postupně snižovala, dokud se nedostala do nynější hranice neúnosnosti. Návštěvy na našich stadionech jsou opravdu hrozné, což je jen slabé slovo. V minulých letech jsme nebyli zvyklí na návštěvy pohybující se okolo dvou tisíc diváků. Jenže přišla nová doba, kvalitní hráči odchází do zahraničí, kde se bohužel nemusí prosadit a ztratí tam svůj talent, Českou republikou zahýbala korupční aféra, o které byla již řeč v předešlých článcích, a navíc, naše kluby nemají valnou úspěšnost v evropských pohárech.
Již ve svých předchozích úvahách jsem se zaobíral otázkou, proč mladí, kvalitní a velmi talentovaní hráči odchází do zahraničních lig. Po jedné kvalitní sezóně je klub pustí do některého ze zahraničních klubů, kde se, a je to obvyklý scénář, bohužel neprosadí. Psal jsem již, že by bylo nejen pro kluby, ale i hráče samotné lepší, kdyby zůstali v naší lize trochu déle a zlepšili se natolik, aby hned po přestupu měli, dejme tomu, místo v sestavě jisté. Také by svým mateřským klubům naplnili velmi dobře "kasičku". Jenže politika našich klubů ještě není na úrovni klubů ve vyspělých zemích, které "naší" hlouposti bohužel využívají.
Ke korupční aféře bych již radši nic nepsal, jelikož jsou tím nejen média přeplněná. Asi nejsem jediným člověkem v této republice, který si myslí, že by se za korupční aférou měla udělat velká tlustá čára. Popravdě řečeno mě už ta komedie přestala zajímat, jelikož se ukazuje, že naše justice není přepravena vznášet nějaké pořádné tresty. Tresty měli podle mého názoru být tvrdé, aby se o korupci již nikdo na vrcholné úrovni nepokusil.
O úspěšnosti našich "vyslanců do pohárové Evropy" bylo napovídáno a napsáno dost a dost. Je jasné, že náš klubový fotbal nemá úroveň například nizozemských či skotských klubů. Je to dáno zejména politikou našich klubů a naprostou neschopností udržet si talent ve svém rukávu. Nebudu zde rozvíjet teorie na toto téma, jelikož bych popsal dalších milion stran…

Nejlepší fanoušci, ligová situace, návštěvnost
Tak podle mého názoru je na otázku: "Kde jsou v ČR nejlepší fanoušci?" je jednoduchá odpověď. Každý český fotbalový fanoušek na tuto otázku jednoznačně odpoví, pokud tedy není zaslepený klubismem, že nejlepšími fanoušky v ČR jsou fanoušci pražské "Bohemky". Každý si tuto odpověď mohl ověřit na Víkendu šampionů v Sazka aréně, kde převážná část fanoušků byla v barvách Bohemians. Vytvořili vynikající atmosféru, která je všem tak vlastní. Nádhernou atmosféru však vytvářeli i fanoušci Baníku Ostrava či Brna. Jenže, kde jsou ty slavné časy, kdy na stadiony v těchto městech chodilo deset, ale i více tisíc diváků. Hlavně pak na stadion Lužánky chodilo i přes dvacet tisíc diváků. Jenže Brňané o tento skvost přišli, protože se Brno o postupně chátrající stadion nestaralo. Bohužel se zdá, že tento stadion už svou slávu neobnoví. Je jen na městě Brnu a případných investorech, zda uchovají jednu z mála tradic fotbalu v Brně. Stadion Sadská představuje maximálně dobrý azyl brněnským fanouškům.
To samé platí i o tradici slávistického stadionu Eden. Tento stadion patřil k těm nejnavštěvovanějším v celé naší malé republice. Hned po Letné a stadionu Těhelné pole se tento stadion mohl pyšnit největší průměrnou návštěvností. Bohužel, také na něj se v tom rekonstruování zapomnělo… Snad jediná Letná byla zrekonstruována tak, aby se na ní mohlo ještě vůbec hrát.
Mluvil jsem o Bohemians Praha. Mají nejlepší fanoušky ve střední Evropě. Nemají konkurenci. Na stadion Ďolíček chodí i na druhou ligu návštěvy, které jsou obvyklé v první lize. Dokonce, když hrála Bohemians třetí ligu, přišlo na ní v obnovené premiéře něco přes osm tisíc diváků. Tito fanoušci si zaslouží obdiv. Kdybychom srovnaly fankluby všech klubů, vyšli by z tohoto srovnání asi nejlépe fanoušci pražských "S" a Baníku Ostrava. Jenže například na "stadion" Slávie chodí maximálně čtyři tisíce diváků., což jsem možná přehnal… Na Letnou sice chodí více diváků, mnohdy dokonce i k patnácti tisícům diváků, ale není to podle mě tolik, kolik by si každý představoval. Krásný stadion stojí v Teplicích, bohužel není však využívat ani na, podle mě, padesát procent. Dlouho jsme nezažil v Teplicích návštěvu okolo deseti tisíc diváků. Je tam ale nádherný stadion. Kdybych to tedy srovnal, na Slávii chodí méně diváků než chodí na Bohemians Praha. Takže to vychází tak, že na první ligu chodí méně diváků než na druhou… Z rovnice o několika neznámých nám nakonec vyjde zajímavý výsledek. Je snad pro fanoušky v naší republice lepší a atraktivnější navštěvovat zápasy regionálních soutěží?
Návštěvnost v naší lize je opravdu ohromná. Kdybychom srovnali návštěvnost na stadionech fotbalových, kam se"nacpe" více diváků než na stadiony hokejové. V návštěvnosti je na tom hokejová Extraliga opravdu lépe, než ta fotbalová. Pro mě jako fanouška převážně fotbalového je to špatná zpráva. Ale popravdě řečeno mě tato situaci nepřekvapuje. Hokej má v naší republice prostě tradice, i když fotbal jí taky míval. Jenže ty doby jsou pravděpodobně již dávno pryč.
Na závěr bych chtěl rád promluvit do duše některým fanoušků, kteří mnohdy dokonce až uráží některé hráče. Poté, když se "náhodou" objeví nějaký úspěch, jsou to většinou právě oni, kdo tyto hráče vynášejí do nebes. Je to bohužel těžká realita. Někteří čeští fanoušci se tak bohužel chovají. Mě osobně to přijde velmi nečestné, ale každého věc, jak si fandí. Nechtěl bych se stát takovýmto fanouškem, který se vyváží na úspěších a když může, tak nejvíc kritizuje…

To je závěr mé úvahy na téma fanoušci. Bohužel jsem se zaobíral i realitou nízké návštěvnosti. Byl bych velmi rád, kdyby se návštěvnost zlepšila. Zajímala by mě samozřejmě vaše reakce na dané téma. Pokud budete mít na dané téma k dispozici nějaký svůj článek, budu velmi rád, když mi ho pošlete. Můj mail je kdykoli k dispozici: l.a.p.i@seznam.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář