Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gambrinus liga - jarní část

2. 5. 2007

První jarní kola ukázala, že tento rok nás čeká vyrovnaný boj jak o titul samotný, tak i o udržení se v naší nejvyšší soutěži. Příjemným překvapením šesti jarních kol je zvýšení návštěvnosti na stadionech, co se tedy týče samotného průměru. Pravdou je, že letošní ročník si může být zlomový. Přece jen, naše liga ještě nezažila, že by letenská Sparta dvakrát po sobě nezískala titul. Možné je vše, máme se na co těšit.
Každý je jistě překvapen nynější situací na chvostu tabulky. Přece jen, každý očekával, že hlavním aspirantem na sestup do druhé nejvyšší soutěže je finančními problémy protkané Slovácko. Upřímně řečeno, před začátkem letošního ročníku bych si jistojistě netipl, že Sigma Olomouc bude mít výrazné problémy s udržením se. Opak je pravdou, olomoučtí se mohou pochlubit zatím pochmurnou jarní ligovou bilancí (přestože měli hanáčtí zbojníci relativně těžký los). Jarní sluníčko zatím přeje brněnským fotbalistům, kteří převzali na úkor právě Olomouckého klubu iniciativu nejlepšího moravského klubu. Střed tabulky je beztak vyrovnanou partií, kdy rozdíl mezi kluby na pátém až desátém místě činí jen několik málo bodů. Co se týče jarní části sezóny, má zatím fantastickou formu ostravský Baník a pro některé překvapivě i Plzeň. Abych se vrátil k teamům, které jsou ať přímo či nepřímo ohroženi loučením se s naší ligou. Patří mezi ně i fotbalisté Zlína, kteří mají velkou bolístku v podobě nestřílení branek. Ovšem musíme samozřejmě připomenout relativně překvapivé vítězství nad letenskými v poměru 2:0. Tou samou bolístkou se mohou pochlubit v Mostě, kde se na jaře opravdu nedaří. Smutný příběh zatím zažívají i v Liberci a Boleslavi, kde se prostě na jaře nedaří. Oba celky bezesporu myslely na evropské poháry, ale ty se začínají s postupující sezónou vzdalovat. Samozřejmě, že evropskými poháry myslím Ligu mistrů a Pohár UEFA. Je pravdou, že oba celky si to mohou mezi sebou rozdat o možnou účast v Poháru UEFA, ale s tím jistě ani jeden s celků na začátku jarní části do ringu nešel. Pravda je ta, že se na tyto dva zimní přestupovou scénou oslabené kluby dotahuje výše zmiňované Brno, které potvrzuje vzrůstající formu. Nesmíme však také zapomínat na ostravský Baník, který neřekl svoje poslední slovo. Přece jen, Baník, Brno, Boleslav i Liberec si to mezi sebou ještě "rozdají" na ligovém poli ve vzájemných zápasech, které jistě každému napoví, jak bude vypadat ligová tabulka po třicátém kole.
Jak jsem již v prvním odstavečku předeslal, příjemným překvapení je výrazné zvýšení návštěv. Hned v prvním jarním kole jsme mohli konstatovat, že fanoušci mají na fotbal chuť a že se na fotbalové stadiony budou bavit v hojném počtu. Velmi se mi pak líbí taktika vedení letenského celku, který se snaží dělat vše pro zvýšení návštěv na Letné, které se v nynější době již pravidelně pohybují okolo deseti až dvanácti tisícové hranice. Možná tomu i přispěje vyhrazený prostor pro děti a jejich rodiče, který vedení Sparty zřídilo pro mladé fanoušky a budoucí životabudiče našich stadionů. Na Olomouc se hned v prvním jarním kole přišlo podívat něco málo přes jedenáct tisíc fanoušků, v Mostě pak na derby proti Teplicím přišlo sedm a půl tisíce fanoušků, na Baníku v moravském derby proti Brnu byla vynikající atmosféra a nakonec v Plzni fanoušci našli chuť do fotbalu a začali v hojném počtu navštěvovat tamější stadion - to je jen malý výčet vynikajících návštěv minulých pěti kol.
Právě teď však přichází rádoby znovuzrození slávistické slávy! Necelých osm tisíc fanoušků navštívilo, nutno podotknout - konečně, první celek Slávii na Strahovském stadionu. Slávia si to bezesporu za výkony v jarní části ligy zasloužila. Osobně neskrývám nad touto skutečností radost, protože se mi zdálo, že kotel fanoušci Slávie vymřeli… Pravda je ta, že pražskému celku chybí stadion. Ale na druhou stranu, návštěvy na Strahovském stadionu byli opravdu tragické. Snad to nynější velmi příznivá situace Slávie zlepší. Asi každý se těší na nový moderní stadion!
 Pokud jsem již zbilancoval naší první ligu, měl bych také jedním očkem nakouknout do dění ve druhé lize, na kterou se neprávem zapomíná. Pravdou je, že se o postup do naší nejvyšší soutěže očekává velmi perný boj. Prozatím vede Viktoria Žižkov, ale za ní si to rozdávají další kluby - HFK Olomouc, Vysočina Jihlava a konečně pražská "Bohemka". Může se tedy docela dobře stát, že se v naší nejvyšší soutěži objeví po několika letech zase čtyři fotbalové celky z našeho hlavního města. Poté by se hned dvojnásobnou prvoligovou účastí mohla pochlubit Olomouc. V tomto případě se pak dá spekulovat o tom, zda by dva prvoligové celky město Olomouc finančně utáhlo. Nesmíme však zapomenout na ambiciózní jihlavský celek. Fotbal v Jihlavě totiž zažívá velmi dobré časy, vybudovala se nová a velmi moderní tribuna a předpokládá se, že by se mohl jihlavský a notně zmodernizovaný stadion stát jedním z dějišť fotbalových olympijských her. I když to je vyhlídka do budoucnosti. Jihlavské jistě zajímá více než pořádání samotné olympiády boj o postup do nejvyšší soutěže.
 Nynější situace v našem fotbale není sice zrovna přívětivá, ale poměry, které zde vládly před několika málo lety jsou pryč…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář