Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změna systému?

2. 5. 2007

Již několik let se spekuluje o tom, zda by se neměla změnit celková struktura postupových klíčů na světové mistrovství světa. V souvislosti tímto tématem pak jde ruku v ruce otázka, zda by se neměly zrušit baráže, které se v minulosti "postarali" i o vyřazení našeho celku.
FIFA o této možnosti vážně uvažuje, protože se potýká z ostrou a otevřenou kritikou zejména asijských, jihoamerických a severoamerických států. Smečka honících psů tak FIFĚ dává zabrat. Problémem je zejména špatný systém celosvětových baráží. Z jihoamerické kvalifikace se přímo kvalifikují čtyři reprezentační teamy a pátý v pořadí musí nastoupit k baráži proti vítězi oceánské zóny. Objetí této baráže se pak pravidelně stává Austrálie, která právě na tento systém doplácí respektive doplácela, protože jak každý ví, Austrálie byla účastníkem loňského mistrovství světa v Německu. Jenže trvalo jí dlouhých třicet dva let, než dokázala znovu proměnit účast v této baráži v postup. Pravda je ta, že Austrálie několikrát zažádala pro samotnou fotbalovou organizaci FIFA o přeřazení do asijské kvalifikační zóny. Podle mého názoru je jen dobře, že Austrálii vyhověla a přeřadila ji. S velkou jistotou se pak dá říci, že na příštích mistrovstvích budeme při stávajícím systému mezikontinentálních baráží pět reprezentačních výběrů.
Dalším z několika důvodu, proč by se tyto baráže neměli uskutečňovat je jistojistě důvod ekonomický. Přeci jen, celkové náklady na cestu jihoamerických teamů do Oceánie respektive Austrálie a naopak. To samé platí i o baráži mezi asijskými a severoamerickými mužstvy. A ekonomická stránka je pro mnohé reprezentační výběry také důležitá. Vzhledem k tomu, že se do těchto baráží a zejména té asijsko-severoamerické kvalifikují poněkud chudší státy jako například Trinidat a Tobago, není to pro ně zrovna finančně lehké. Bohužel se pak stává, jako v případě výše uvedeného účastníka fotbalového mistrovství světa v Německu, že fotbalový svaz nemá na odměny hráčů. Shrnuto podtrženo, baráž se v případě nepostupu na mistrovství světa nevyplatí jak po sportovní stránce, tak po stránce finanční.
Pravdou je, že není tak jednoduchá situace v Oceánii a v Asii. Oceánie má ve své zóně pouze jedenáct přihlášených mužstev, pokud tedy nepočítáme Austrálii, která, jak jsem již výše předeslal, byla přeřazena do asijské zóny. Jenže kdybychom si blíže přiblížily státy, které se dvoufázové kvalifikace účastní, nenajdeme mezi nimi stát, který by byl ve světě znám svými fotbalovými úspěchy. Snad jediným státem, který bude mít možnost něco udělat s nadvládou jihoamerických reprezentačních mužstev je Nový Zéland. Jak to tedy udělat, aby necestovali jihoamerické reprezentační výběry přes půl zeměkoule, aby si povětšině zajistili postup na mistrovství? Možná by bylo lepší vytvoření kvalifikačních skupin s přímým postupujícími, jenže ani to nemusí stávající situaci vyřešit. Pravdou je, že se objevila na veřejnosti zajímavá řešení této situace, která počítala jen s jednou baráží a to pro pátý asijský celek kvalifikace a první celek oceánské kvalifikace. Jenže to není na médiích ani na fanoušcích, to je na samotné FIFĚ a záleží jen na ní, jak se k nynější situaci postaví.
Zajímala by mě také vaše stanoviska k nynější situaci postupových klíčů na mistrovství světa. Uvítal bych jakýkoliv komentář na danou otázku a samozřejmě i návrhy řešení, se kterými se rozdělíte s fanoušky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář